Nowy Pożóg – mogiła wojenna

Kierując się informacjami z wykazu istniejących cmentarzy z I wojny światowej w dawnym województwie lubelskim, a opracowanego przez Wojskowy Oddział PTTK w Chełmie wybrałem się do Nowego Pożoga leżącego w pobliżu Końskowoli. Informacje były raczej skąpe:

mogiła zbiorowa, Na wsch. od wsi, na pn.-zach. skraju lasu.

Wystarczyły jednak by w to miejsce dotrzeć i zobaczyć, że informacje z archiwów czasami znajdują też potwierdzenie w pamięci ludzkiej. Może nie tak jakby się chciało. Jednak to zawsze coś. Dodam, że M. Dąbrowski w swoim opracowaniu o tym miejscu wspomina. Może to nie jest wiele więcej. Jednak na stronach 138-139 jego opracowania można wyczytać:

Pierwotnie ogrodzona była drewnianym parkanem. Zachował się nagrobek w formie prostopadłościennego bloku kamiennego z czerwonego piaskowca (50 cm szerokości na 30 cm wysokości), bez tekstu, z wyrytą datą: 2.VII.1915. Pierwotnie stał tu również drewniany krzyż z blaszaną tabliczką, zawierającą nazwiska żołnierzy. Granice mogiły zatarte. Pochowano tu 2 żołnierzy austro-węgierskich.

M. Dąbrowski jako źródło informacji podał miejscową ludność. Kolejny dowód na to że pamięć istnieje. PTTK zapewne korzystało ze źródeł archiwalnych tak jak w przypadku kwatery w Żyrzynie. Napisano więcej niż było widać na miejscu 29.07.2009.

Za sprawą działaczy Puławskiego Towarzystwa Tradycji Narodowych na mogile stanął pomnik. Znane są też nazwiska poległych żołnierzy oraz wiadomo już, że w okresie międzywojenny jednego z nich rodzina ekshumowała. Artykuł o tym zamieszczono w serwisie MM Puławy. Jest jednak pewne „ale”. Pochowani tu żołnierze najprawdopodobniej nie byli legionistami.

Zdjęcia wykonano 14.10.2012.

Lokalizacja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.